Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Cheminiai junginiai>Sacharozės ir gliukozės panaudojimas maisto pramonėje

Sacharozės ir gliukozės panaudojimas maisto pramonėje

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Bendras angliavandenių apibūdinimas. Sacharozės ir gliukozės panaudojimo maisto pramonėje analizė. Išvados.

Ištrauka

v Angliavandeniai – svarbūs gyvojo organizmo cheminiai junginiai. Jie sudaro pagrindinę organinių junginių masės dalį žemėje. Terminą "angliavandeniai (karbohidratai)" pirmą kartą pavartojo K. G. Šmitas 1844 m. Tuo metu buvo manoma, kad visi angliavandeniai yra anglies ir vandens junginiai, turintys bendrą formulę Cm(H2O)n. Anglies, vandenilio ir deguonies atomų santykis angliavandenių molekulėje yra 1:2:1.
Gamtoje angliavandeniai egzistuoja monomerų ir polimerų pavidalu, todėl visi angliavandeniai skirstomi į dvi grupes: monosacharidus ir polisacharidus. Polisacharidų grupė sudaryta iš 2-10 monosacharidų molekulių, vadinama oligosacharidais (gr. oligo – nedaug). Monosacharidais vadinami paprasčiausi angliavandeniai, jie hidrolizės reakcijos metu nesuskyla į paprastesnius angliavandenius. Polisacharidai hidrolizės metu skyla į mažiau sudėtingus arba paprasčiausius angliavandenius.
Monosacharidai klasifikuojami, remiantis dviem požymiais:
1. Anglies atomų skaičiumi anglies atomų grandinėje
2. Oksogrupės padėtimi anglies atomų grandinėje
Remiantis anglies atomų skaičiumi monosacharidai skirstomi į triozes, turinčias 3C, tetrozes, turinčias 4C, pentozes, turinčias 5C, heksozes, turinčias 6C. Labiausiai gamtoje paplitusios pentozės ir heksozės. Monosacharidų cheminės savybės rodo, kad monosacharidų molekulės egzistuoja ne tik atvirų, bet ir ciklinių struktūrų pavidalu. Monosacharidai ciklinėse struktūrose vaizduojami perspektyvinėmis W. Haworth‘o formulėmis. Šešianariai ciklai vadinami piranoziniais, o penkianariai – furanoziniais, atsižvelgiant į jų panašumą į heterociklinius junginius – piraną ir furaną. Ciklų susidarymo metu karbonilo C atomas tampa asimetriniu, todėl susidaro du izomerai, kurie skiriasi H ir OH padėtimis prie C-1 atomo. Šie izomerai žymimi α ir β. Kadangi beveik visų monosacharidų molekulėse yra asimetrinių anglies atomų, angliavandeniai yra skirstomi į D ir L stereochemines eiles. Monosacharidų priklausymas D arba L stereocheminei eilei nustatomas, lyginant toliausiai nuo karbonilo grupės nutolosio asimetrinio anglies atomo konfigūraciją su glicerolio aldehido asimetrinio anglies atomo konfigūracija:
Priklausymas D arba L stereocheminei eilei nulemia angliavandenių biologinę svarbą, nes dauguma gamtinių monosacharidų priklauso D eilei. Į gyvųjų organizmų, tarp jų ir žmogaus, sudėtį įeinantys monosacharidai beveik išimtinai yra D-stereocheminės eilės (D-gliukozė, D-galaktozė, D-ribozė, D-fruktozė ir kt.). Gyvieji organizmai sugeba įsisavinti tik D-eilės monosacharidus, o L-eolės neįsisavina. Pvz. mielių ląstelės sugeba iš D-gliukozės gaminti alkoholį, o iš L-gliukozės alkoholis negaminamas, tačiau yra atvejų kai L-izomeras yra labiau paplitęs negu D. Pvz. L-arabinozė augaluose labiau paplitusi negu D-arabinozė, kurios turi tik tam tikros bakterijų rūšys.
Tirpinant monosacharidus, tirpale susidaro įvairios ciklinės ir aciklinės struktūros. Tarp monosacharidų molekulių struktūrų nusistovi dinaminė pusiausvyra, vadinama tautomerija, o šią pusiausvyrą sudarančios molekulės vadinamos tautomerais. Gliukozė vandeniniame tirpale egzistuoja penkių tautomerų pavidalu: ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-09-25
DalykasCheminių junginių referatas
KategorijaChemija >  Cheminiai junginiai
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis39.65 KB
Autoriuskii
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Sacharozes ir gliukozes panaudojimas maisto pramoneje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą