Išplėstinė paieška
 
 

Alkaloidai

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. Alkaloidų istorija. Fizikinės ir cheminės savybės. Alkaloidai augalų pasaulyje. Alkaloidų turinčių žaliavų suskirstymas. Augalai turintys aciklinių grupės alkaloidų. Augalai turintys pirolizidino grupės alkaloidų. Augalai turintys piridino grupės alkaloidų. Augalai turintys chonolino grupės alkaloidų. Augalai turintys izochinolino grupės alkaloidų. Augalai turintys indolo grupės alkaloidų. Augalai turintys izochinolino grupės alkaloidų. Augalai turintys steroidinių grupės alkaloidai.. Narkotinės medžiagos gaunamos iš alkaloidų. Opiumas. Kofeinas. Kokainas. Alkaloidų panaudojimas. Kai kurių alkaloidų struktūriniai ypatumai.

Ištrauka

Įvadas

Žodis alkaloidas yra kilęs iš dviejų žodžių: arabų kalbos žodžio "alkali" kas reiškia šarmas ir graikų kalbos žodžio "edos" – panašus. Tiksliai išvertus, tai būtų: panašus į šarmą junginis. Taip pirmą kartą sobadiliną pavadino vaistininkas V. Meisneris.
Alkaloidai tai sudėtingi organiniai junginiai randami augaluose. Pastebėta, kad dauguma jų randami labiau diferencijuotose augaluose ir kad sudėtiniai alkaloidai randami aukštesnės evoliucijos pakopą užimančiose augaluose. Alkaloidai augaluose būna druskų pavidalo ištirpę ląstelių sultyse. Alkaloidai tai nuodingosios medžiagos, plačiai naudojamos mokslinėje medicinoje kaip svarbi vaistų grupė. Jų druskos įvairių vaistų pavidalų veikia organizmą specifiškai: mažina kraujospūdį, slopina spazminius skausmus, stimuliuoja centrinę nervų sistemą.

Alkaloidų istorija
Žmonijos istorija nuo pirmų jos egzistavimo dienų yra susijusi su nuodais. Nuodingi augalai egzistavo dar prieš atsirandant Pirmajam žmogui. Pirmuoju augalu, turinčiu savyje narkotines medžiagas ir aprašytu gilioje senovėje, buvo aguona. Ją dar prieš 5 tūks. metų gydyme naudojo Šumerai. Žinomas gydytojas ir filosofas Hipokratas žinojo apie aguonų sulčių veikimą, o indėnai žinojo chinino žievės poveikį žmogaus organizmui. Viename iš seniausių medicininės literatūros šaltinyje – Egipto papiruse yra aprašyti nuodingieji augalai, kuriuos žmonės naudojo kaip nuodus, o vėliau išmoko pritaikyti juos vaistų gamybai. Jame yra minimi ir alkaloidai. Pirmasis medicininis preparatas, kurį ligoniui išrašė garsus mokslininkas ir medikas Paracelsas buvo iš opiumo. Jis dažnai naudodavo opiumą praktikoje ir vadino jį nemirtingumo akmeniu. Nemažiau garsus yra prancūzų mokslininkas Bone, kuris 1797 metais iš opiumo išgavo gryną alkaloidą – morfiną. Vėliau, tą patį padarė ir vaistininkas Zertiurneris, kuris ir pavadino morfiną sapnų dievo Morfėjaus vardu.
Devynioliktas šimtmetis yra gausus atradimų alkaloidų srityje 1818 metais Kavantu ir Peletje iš vimdomojo riešuto išskyrė strichniną, kuris nusinešė daug gyvybių. 1820 metais Desosas chininmedžio žievėje atrado chininą, o Rungė kavoje - kofeiną. 1826 metais Gizeke atrado konijiną, 1828 metais Poselis ir Raimanas iš tabako išskyrė nikotiną, Mainas 1831 metais eksperimentuodamas su augalu beladona gavo atropiną. Iki tol manyta, kad azotą turi tik gyvulinės kilmės medžiagos.
1853 metais gydytojas iš Edinburgo Aleksandras Budas išrado adatą poodinėms injekcijoms, kas pagimdė naujas problemas žmonijai, nes tais laikais buvo klaidingai manoma, kad toks opiumo alkaloidų įvedimo kelias į organizmą nesukelia pripratimo ir dozės didinimo.
Praėjo dar daug laiko, kol savų atradimų sulaukė dar 2 000 įvairūs augaliniai alkaloidai nuo kokaino, kolchicino, giocino iki akonitino. Dar daugiau laiko praėjo kol šie pirmi alkaloidai prasimušė sau kelią iš laboratorijų ir mokslininkų kabinetų pas gydytojus. Yra žinoma apie 5000( Lietuvoje 100) augalų rūšių, kurių įvairiuose audiniuose kaupiasi alkaloidai.

Alkaloidų fizinės ir cheminės savybės
Alkaloidai tai sudėtingi organiniai junginiai, kurių struktūroje yra azoto ir kurie turi bazinių savybių. Jie jungiasi su organinėmis ir neorganinėmis rūgštimis, sudarydami druskas. Dauguma alkaloidų yra kristaliniai ar amorfiniai, optiškai aktyvūs ( išskyrus atropiną ), bespalviai ( išskyrus berberiną ir kolchiciną - geltonos spalvos, o sangvinarinas – raudonos spalvos ), be kvapo (nikotinas, kuris yra lakūs nemalonaus kvapo skystis ) kartaus skonio junginiai. Alkaloidų bazės išskyrus kofeiną, netirpsta vandenyje, o gerai tirpsta chloroforme,alkoholyje, eteryje. Alkaloidų druskos yra tirpios vandenyje, alkoholyje ir netirpios organiniuose tirpikliuose.
Alkaloidų reikšme augalui iki šiol nėra iki galo ištirta. Manoma, kad alkaloidai saugo augalą nuo kenkėjų, būtent dėl jų rūgštaus skonio žolėdžiai gyvūnai neėda augalą. Kita teorija teigia, kad alkaloidai tai nereikalingi baltymų apykaitos produktai. Kitų nuomonė yra, kad augalo požeminėse dalyse sukaupti alkaloidai dalyvauja medžiagų apykaitos procesuose, skatina šaknų augimą, o patekę į dirvą, sudaro barjerą, pro kuri neprileidžia mikroorganizmus. Tačiau neviena išvardinta teorija nepaaiškina iki galo alkaloidų tikrąją reikšmę augalui, nes vieni augalai kaupia alkaloidus, o kiti visai nekaupia jų.
Šiuo metu žinoma keli tūkstančiai A., kurių pavadinimai dažniausiai sudaromi atsižvelgiant į augalus producentus. Klasifikuojami į protoalkaloidus (biogeninius aminus - aminorūgščių deamininimo produktus), pseudoalkaloidus (struktūriškai giminingus kitoms junginių klasėms, pvz., terpenams) ir tikruosius alkaloidus (lizino, ornitino, fenilalanino, triptofano ir antranilo rūgšties darinius). A. būdingas labai įvairus biologinis poveikis, daugelis iš jų stipriai veikia nervų sistemą. Todėl plačiai vartojami gydant. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCheminių junginių referatas
KategorijaChemija >  Cheminiai junginiai
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Dydis222.85 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Alkaloidai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 4 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais