Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Cheminiai junginiai>Stambiamolekuliniai junginiai (2)

Stambiamolekuliniai junginiai (2)

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Polimerų pavyzdžiai. Kaučiukas. Gamtinis kaučiukas. Nevulkanizuota guma. Sintetinis kaučiukas. Baltymai. Krakmolas. Celiuliozė. Svarbiausios polimerinės medžiagos. Plastikai. Superlaidus plastikas.

Ištrauka

Vykstant polimerizacijos reakcijoms, susidaro stambiamolekuliniai junginiai, vadinami polimerais. Medžiagos, iš kurių gaunami polimerai, vadinamos monomerais, o polimerų molekulės - makromolekulėmis. Stambiamolekuliai junginiai yra sudaryti iš labai ilgų grandinių ir turi didelę molekulinę masę. Šių junginių masė gali siekti nuo kelių tūkstančių iki dešimčių milijonų anglinių vienetų.
Raidė n rodo, kiek monomero molekulių susijungė vykstant polimerizacijai. Ji vadinama polimerizacijos laipsniu, o daug kartų besikartojančios makromolekulėje atomų grupės- struktūrinėmis grandinėmis.
Kai polimerizuojant etileną, gali susidaryti įvairaus dydžio makromolekulės, jų skaičius n gali būti nuo 300 iki 100000. Taigi polimerizacijos laipsnis yra nepastovus dydis. Paprastai nurodoma polimero vidutinė molekulinė masė. Polimerizuojant nesočiuosius junginius, turinčius pakaitų, gautame polimere pastarieji gali būti išsidėstę chaotiškai. Susidarys stereonereguliarios struktūros polimeras.
Svarbus stambiamolekulių junginių bruožas- jie turi pasikartojančių fragmentų. Polietileno ir polipropileno molekulės yra zigzago formos. Dabar polietilenas gaunamas, etileną polimerizuojant kambario temperatūroje ir esant atmosferos slėgiui, naudojant katalizatorių- trietilaliuminą ir titano tetrachloridą. Taip gautas polietilenas lydosi aukštesnėje temperatūroje ir yra mechaniškai atsparesnis, nes jo molekulinė masė didesnė, grandinėje yra mažiau atšakų. Polietilenas daug lengvesnis už vandenilį, jo tankis- maždaud 0,92 g/cm. Jis elastingas, jo plonas sluoksnis bespalvis, skaidrus, liečiant jis atrodo riebus, primena parafiną. Kaitinamas polietilenas 110˚C temperatūroje minkštėja ir lengvai keičia formą. Atšaldytas sukietėja ir išlaiko įgytą formą. Polipropilenas ir polietilenas pasižymi sočiųjų angliavandenilių savybėmis. Įprastinėmis sąlygomis šie polimerai nereaguoja nei su sieros rūgštimi, nei su šarmais. Koncentruota azoto rūgštis ardo polietileną, ypač kaitinant. Abu polimerai nereaguoja su bromo vandeniu ir kalio permanganato tirpalu net kaitinant. Jie yra plačiai naudojami įvairių pramonės šakų įrengimų (aparatų, vamzdžių, indų) gamybai. Polipropilenas ir polietilenas yra geri elektros izoliatoriai. Jų plonos plėvelės gerai praleidžia ultravioletinius spindulius, naudojamos šiltnamiuose, tai pat įpakuoti įvairius produktus.
Iš fenolio formaldehidinio polimero (dervos), pridėjus įvairių užpilų (medžio milyų, medvilninio audinio, stiklo pluošto, dažų), gaunami fenolio formaldehidiniai plastikai, kurie sutrumpintai vadinami fenoplastais.
Svarbiausias fenoplastas yra tekstolitas- tai medvilninis audinys, įmirkytas fenolio formaldehidinėje dervoje ir supresuotas aukštesnėjė temperatūroje. Atsparus apkrovoms. Lengvai mechaniškai apdirbamas. Gaminami guoliai ir mašinų dantračiai, skirti didelėms apkrovoms. Kitas pluoštinys- medvilnės nuošukos, audinių atliekos, įmirkytos fenolio formaldehidinėjė dervoje. Atsparus susidėvėjimui. Gaminami automobilių ir motociklų stabdžių trinkelių antdėklai.
Svarbiausių polimerų apžvalga: Polietilenas: (monomeras: etilenas CH2=CH2). Formulė: (-CH2-CH2-)n; įvairių aparatų, detalių, vandientekio, drenažo ir kitų vamzdžių gamyba. Polipropilenas: (monomeras: CH2=CH2-CH3). Formulė: (-CH2-CH(-CH3)-)n; tvirtesnis už polietileną. Naudojamas įvairių aparatų detalių, plėvelių, lynų, vanzdžių gamybai. Polivinilchloridas: (monomeras: vinilchloridas CH2=CH2-Cl). Formulė: (-CH2-CH(-Cl)-)n; dirbtinės odods, lietpalčių, klijuotės, elektros laidų gamyba. Polistirenas: (monomeras: stirenas C6H5-CH=CH2). Formulė: (-CH2(-C6H5)-CH-)n. rugštims atsparių vamzdžių, putplasčių gamybai. Polimetilmetakrilatas: (monomeras: metilmetakrilatas). Skaidrių plastikų gamybai. Fenolio formaldehidinė derva: (monomerai: metanalis H-C(-H)=O ir fenolis C6H5-OH). Susidaro polikondensacijos būdų (šalutinis produktas - vanduo). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-15
DalykasCheminių junginių referatas
KategorijaChemija >  Cheminiai junginiai
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis49.33 KB
Autoriuserika
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas10
Mokytojas/DėstytojasMeškauskienė
Švietimo institucijaMarijampolės "Ryto" vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stambiamolekuliniai junginiai (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Marijampolės "Ryto" vidurinė mokykla / 10 Klasė/kursas
  • Meškauskienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą