Išplėstinė paieška
 
 
 

Grybų toksinai

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132
Aprašymas

Įžanda. Apsinuodijimo grybais simptomai. Apsinuodijimo grybų toksinais atsitiktinumai. Apsinuodijimų Lietuvoje struktūra. Apsinuodijimo tipai. Citotoksiniai (pažeidžiantys ląsteles) toksinai. Amatoksinai, falotoksinai ir virotoksinai. Orelaninai. Giromitrinas. Neurotoksinai. Muskarinas. Muskimolis ir iboteno rūgštis. Haliucinogeniniai grybų toksinai. Psilocibinas ir psilocinas. Bufoteninas ir giminingos medžiagos. Gymnophilus spectabilis psichotropinis veikimas. Grybų toksinai, veikiantys kraują. Grybų toksinai su disulfiramo aktyvumu (koprino sindromas). Toksinai, sąlygojantys hemolizę. Paxillus sindromas. Toksinai su hemagliutinaciniu aktyvumu. Grybų toksinai, erzinantys virškinamąjį traktą. "Įtartini" grybai. Išvados.

Ištrauka

Grybai yra aukštai vertinami dėl savo ypatybių ir dažniausiai švelnaus skonio nepriklausomai nuo to, ar yra kultivuojami komeciniais tikslais, ar auga natūralioje aplinkoje. Komerciniais tikslais kultivuojamos yra tik kelios rūšys, kai tuo tarpu gamtoje jų yra tūkstančiai rūšių.
Jau daug amžių daugelyje pasaulio vietovių buvo įprasta rinkti grybus. Kaip bebūtų gaila, laukinių grybų vartojimas gali sukelti rimtus, ne retai ir mirtinus apsinuodijimus ne vien tik nežinomais, bet kartais ir dažnai vartojamomis grybų rūšimis. Tam yra keletas priežasčių:
1) Yra tūkstančiai grybų rūšių, tačiau ne visų nuodingas poveikis yra aprašytas.
2) Kelios grybų rūšys gali turėti labai panašius morfologinius požymius. Kai kada skirtumai tarp nuodingų ir nenuodingų rūšių gali būti aptikti tik mikroskopiniais tyrimais pagal audinių ir ląstelių struktūrą. Dėl to tiek žmonės, tiek gyvūnai gali apsinuodyti dėl klaidingo identifikavimo.
3) Valgomosios ir nuodingos rūšys, esant kitokioms aplinkos sąlygoms ar maisto medžiagų kiekiui, gali keisti savo morfologines charakteristikas. Pavyzdžiui, nuodingasis grybas Amanita muscaria gali būti trijų spalvų: tamsiai raudonos, geltonai oranžinės ir baltos. Šių spalvų atspalviai taip pat gali skirtis, priklausomai nuo amžiaus, lietaus ir saulės. Oranžinės spalvos rūšis gali būti maišoma su valgomu A.cesarea grybu.
4) Kartais grybų rūšims būdingi požymiai gali pasikeisti dėl mechaninio pažeidimo. Dėl to galima klaidingai juos atpažinti. Pažeidimai gali atsirasti dėl smarkaus lietaus, dėl greta augančių grybų spaudimo, žemės grumstų, grybui dygstant. Tuo metu grybas gali netekti pagrindinių identifikavimo požymių.
5) Įvairūs grybai gali skirtingai veikti skirtingus individus: vieniems nepakenkti, o kitiems galbūt sukelti alergines reakcijas.
6) Suvartotas didelis grybų kiekis gali sukelti natūralų apsinuodijimą. Šis faktorius priklauso nuo amžiaus, sveikatos būklės ir nuo toksinų kiekio grybuose. Pastarasis svyruoja priklausomai nuo augimo sąlygų.
7) Toksiškumas taip pat priklauso nuo grybų paruošimo būdo. Daug grybų yra nuodingi, jei valgytume juos žalius arba nepakankamai termiškai apdorotus, o tuo tarpu virti yra valgomi.
8) Taip pat pasitaiko, kad kelios rūšys, priklausančios tai pačiai generacijai, yra valgomos, o viena ar kelios gali būti nuodingos. Kadangi visi nariai morfologiškai yra labai panašūs, todėl tikimybė klaidingai atpažinti labai didelė.

Dauguma toksiškų grybų turi gerai apibrėžtas charakteristikas, kas gali palengvinti identifikavimą. Kaip bebūtų, nemažai rūšių atpažinti reikalinga cheminis ir mikroskopinis, dažniausiai sporų, patikrinimas.
Pažymėtina, kad tarp tūkstančių žinomų grybų rūšių, mažiau nei 100 yra nuodingos žmonėms ir gyvūnams. Daugumos nuodingų grybų toksiškumas buvo žinomas jau seniai, o kitų buvo nustatytas tik šiais dešimtmečiais [1]. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-02
DalykasCheminių junginių referatas
KategorijaChemija >  Cheminiai junginiai
TipasReferatai
Apimtis30 puslapių 
Literatūros šaltiniai3 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis135.22 KB
AutoriusLaura
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Grybu toksinai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 30 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą