Išplėstinė paieška
 
 
 

Anhidritas

  
 
 
123456789
Aprašymas

Anhidritas. Anhidritinės rišamosios medžiagos. Pagirių anhidrito telkinio inžinerinės geologinės sąlygos. Gamtos išteklių privalumai, trūkumai ir galimybės. Naudingosios iškasenos.

Ištrauka

Anhidritas yra paplitęs pietų ir pietvakarių Lietuvoje. Arčiausiai žemės paviršiaus (150-350 m gylyje) anhidrito klodai slūgso rytinėje jų išplitimo dalyje ¬ Kauno ir Prienų apylinkėse. Čia klodo storis siekia vidutiniškai 30-40 m, o prognoziniai ištekliai sudaro apie 350 mlrd. t. Netoli Garliavos, Pagirių kaime, yra išžvalgytas telkinys. Anhidritas ¬ tai sunkios, neporingos, nelaidžios vandeniui ir dujoms, tvirtos, lengvai poliruojamos uolienos, kuriose mineralo anhidrito yra daugiau kaip 90%. Tai aukštos kokybės žaliava.
Anhidritas yra druska, kurią sudaro gipso mineralas be vandens - CaSO4. Dar anhidritas yra vadinamas "bevandeniu gipsu". Jis sudarytas iš plokštelių formos kristalų, bet dažniausiai būna smulkiagrūdis arba vienalytis. Kartais sudaro apatiškus ir pluoštinius agregatus K=3,0...3,5; p=2,8...3,0; sp – baltas, pilkšvas, melsvas, rausvas; Br – baltas; Bl – stikliškas, skilimo plokštumose perlamutrinis; sk tobulas, Lž – grūduotas.
Naudojamas sieros rūgšties, amonio sulfato, specialių cementų gamyboje, apdailai.
Anhidritas ir gipsas priklauso sulfatinėms uolienoms.
Anhidritas yra sudarytas iš to paties pavadinimo mineralo. Tai tanki, kristalinė chemogeninė uoliena. Jo tūrio masė – 1,5 – 2,8 t/m3. Stiprumas spaudžiant – 60 – 80 MN/m2. Anhidrito sluoksniai Lietuvoje, siekiantys iki 60 m storio, rasti gana giliai. Veikiamas vandens, anhidritas virsta gipsu, padidindamas savo tūrį iki 33 %.
Anhidritinės rišamosios medžiagos – druskos. Tai yra nuosėdinės uolienos, kurias sudaro tipinės druskos, iškritę iš gamtinių tirpalų. Druskos susidaro uždaruose vandens baseinuose, sekliavandenėse įlankose ir uždruskėjusiose lagūnose, kur dėl intensyvaus garavimo susidaro pertekliniai tirpalai iš kurių susikristalizuoja druska.
Viena iš perspektyviausių Lietuvos naudingųjų iškasenų yra anhidritas. Jo, 150–650 m gylyje slūgsančio storu vientisu sluoksniu Pietvakarių Lietuvoje, yra keletas trilijonų tonų. Anhidrito gavybos projektai numato ne tik įvairiapusiškai naudingos žaliavos išgavimą iš Žemės gelmių, bet ir racionalų ilgalaikį gerai izoliuotų ertmių naudojimą
Anhidritas tinka portlandcemenčio, anhidritinio cemento gamybai. Panaudojus anhidrito miltelius gaunama balta guma, jie dar gali būti naudojami aliejiniams dažams, popieriui gaminti. Iš anhidrito klodo gali būti išpjauti norimo dydžio blokai, o iš jų ¬ įvairaus dydžio ir įvairios konfigūracijos interjero apdailos plokštelės.
ANHIDRITAS stabilizuoja psichiką, saugo nuo šizofrenijos. Naudojamas meditacijose, bet, pagal kai kuriuos autorius, stabdo dvasinį vystymąsi. Tvarko vandens pusiausvyrą organizme, naudingas apsinuodijus, ypač skysčiais arba tuo, kas juose tirpsta, vandenligės atvejais. Dar vadinamas angelitu. Kaitinamas painiojamas su gipsu, kalkakmeniu, kalcitu. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-29
DalykasCheminių junginių referatas
KategorijaChemija >  Cheminiai junginiai
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai9
Dydis41.07 KB
AutoriusJurgita
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaŠiaurės Lietuvos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Anhidritas [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Šiaurės Lietuvos kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą