Išplėstinė paieška
 
 
 

Nafta (5)

  
 
 
123456
Aprašymas

Naftos sudėtis. Fizikinės savybės. Naftos perdirbimas. Distiliacija. Naftos krekingas. Terminis. Katalizinis. Naftos gavimas.

Ištrauka

Nafta, tai žemės plutoje susidaręs aliejaus konsistencijos, degus, savito kvapo skystis. Iš naftos išgaunami visų rūšių angliavandeniliai. Daugumos mokslininkų nuomone nafta susidaro per daugelį milijonų metų Žemės plutoje 1,3-6 km gylyje, 50-140°C temperatūroje iš planktono, esančio vandenyse ir jų dugno nuosėduose (moliuose, karbonatinėse ir smėlingose bei aleuritingose uolienose). Egzistuoja dvi naftos kilmės teorijos: biogeninė ir nebiogeninė. Biogeninė naftos kilmės teorija teigia, kad nafta, kaip ir dujos ar akmens anglis, susidarė dėl slėgio ir karščio iš jūros organizmų, kurie žuvę grimzdo į jūros dugną. Po nugrimzdimo šie iš organinių medžiagų susidarę sedimentai per ilgą laiką buvo veikiami slėgio ir aukštos temperatūros, dėl ko susidarė nafta, kuri kaupėsi taip vadinamuose kolektoriuose (vietose su nelaidžiu viršutinu sluoksniu). Nebiobeninė naftos kilmės teorija sako, kad žemėje, kaip ir kitose saulės sitemos planetose yra ir buvo tam tikras angliavandenilių kiekis. Laikui bėgant dėl angliavandenilių tankio, jie kilo į žemės paviršių. Kartu veikiami šilumos ir slėgio virto nafta. Daug rusų ir ukrainiečių geologų palaiko nebiogeninę naftos susidarymo teoriją. Dideli žemės plutos regionai, kuriuose yra naftos, vadinami naftos baseinais. Didžiausi naftos baseinai yra Azijoje ir Šiaurės bei Centrinėje Amerikoje iš viso Žemėje yra apie ~350 naftos baseinų.
Naftos Sudėtis
Didžiąją naftos sudėties dalį sudaro skysti sotieji angliavandeniliai arba parafinai, ciklo alkanai , aromatiniai angliavandeniliai, kuriuose būna ištirpusių dujinių (metano, etano, propano, butano) ir kietų (nuo C5H12 iki C15H32) angliavandenilių. Pagal vyraujančius angliavandenilius nafta skirstoma į: parafininę, nafteninę parafininę, nafteninę aromatinę ir parafininę nafteninę aromatinę. Naftoje būna ir deguonies (nafteninės ir dervinės rūgštys), sieros ( merkaptanai, sulfidai, tiofenas, policikliniai sieros junginiai), pagal sieros kiekį nafta skirstoma į nesieringą (iki 0,5% sieros m.d.), sieringą (0,5-2%) ir labai sieringą (>2%), azoto (piridinas, hidropiridino ir hidrochinolino homologai), naftoje dar būna mineralinių priemaišų ir vandens. Daugelis naftą sudarnčių komponentų pasižymi liuminescencinėmis savybėmis Šią savybę galima gauti apšvitinus junginius monochromatine ar polichromatine šviesa, taip pat paveikus radioaktyviu spinduliu arba nuo staigaus ir stipraus smūgio bei trinties. Ypač gerai švyti mineralinės alyvos frakcija (melsvai), smalos (rudai, gelsvai, oranžiniai) ir asfaltenai (geltonai). Pagal švytėjimą galima spręsti apie naftos sudėtį.
Fizikinės savybės
Naftos fizikinės savybės priklauso nuo jos cheminės ir frakcinės sudėties. Spalva: nuo geltionos iki tamsiai rudos. Tankis nuo 830-970 kg/m3. Degimo šiluma Q≈43,7-46,2 MJ/kg. Ušsiliepsnojimo temperatūra nuo -37°C (priklausomai nuo naftos frakcinės sudėties ir sočiųjų garų slėgio). Nafta tirpi organiniuose tirpikliuose. Su vandeniu sudaro emulsiją
Naftos perdirbimas
Distiliacija
Prieš perdirbant naftą vykdomas naftos nudruskinimas ir nuvandeninimas.
Transportuojant naftą su ja atkeliauja iki 1,5 procento vandens ir naftoje esančios druskos, rūgštys, bei mechaninės priemaišos. Šie komponentai yra nepageidaujami todėl vykdomas naftos paruošimas perdirbimui. Nafta sumaišoma su gėlu vandeniu, kuriame ištirpsta naftoje esančios druskos. Susidariusi emulsija dėl naftoje esančių emulsiklių yra stabili, todėl būtina naudoti įvairius emulsijų suardymo būdus: emulsija šildoma, į ją įmaišoma emulsijas susilpninančių medžiagų - deemulsiklių, bei šarmų, - naftoje esančioms organinėms rūgštims neutralizuoti. Visi šie komponentai sumaišomi ir patenka į specialų aparatą - elektrodehidratorių. Jame mišinys išbūna nuo 30 minučių iki kelių valandų, jame emulsija yra ardoma, bei nusistovi atskiros emulsijos fazės. Dėl skirtingo tankio (vandens - 1000 kg/m3, naftos - apie 860 kg/m3) sumažėjus judėjimo greičiui (iš vamzdyno patekus į aparatą) vandens lašai juda žemyn, nafta kyla aukštyn. Tokiu būdu atsiskiria stambūs vandens lašai. Šiame aparate veikia stiprus kintamas elektros laukas. Kadangi vandens lašeliai yra dipoliai, tai kintama srovė priverčia vandens lašelius esančius emulsijoje keisti formą. Dėl to, veikiami deemulsiklio ir temperatūros, smulkūs vandens lašeliai susilieja ir stambėja, bei taip pat leidžiasi į aparato apačią. Vėliau vanduo išvedamas iš aparato apačios, nudruskinta ir nuvandeninta nafta iš viršaus. Po to
nafta dar yra stabilizuojama nudistiliuojant propano ir butano frakcijas. Naftos distiliacija vyksta dviejose retifikacijos kolonose: pirmoje kolonoje distiliavimas vyksta atmosfetos slėgyje, antroje- vakuume (8-10,5 kPa). Iš pradžių nafta yra įkaitinama vamzdinėje krosnyje iki 300-350°C Patekusi į koloną nafta pradeda garuoti.. Retifikacijos kolonoje paeiliui yra išdėstytos lėkštės, ant kurių naftos garai susikondensuoja. Taip nafta yra išskaidoma į:
a) benzino frakciją (40-200 °C temperatūroje gaunami angliavandeniliai nuo C5H12 iki C11H24). Benzinas yra lakus, nuodingas, lengvai užsidegantis bespalvis skystis. Skirstomas į neetiliuotą ir etiliuotą (nuodingesnis), apibūdinamas oktaniniu skaičiumi, frakcine sudėtimi, gebėjimu oksiduotis, rūgštingumu, sieros kiekiu, spalva. Naudojamas kaip transporto priemonių kuras (automobilinis žieminis bei vasarinis, taip pat aviacinis benzinas), tirpiklis, cheminiam valymui, aliejaus rafinavimui.
b) Ligroino frakciją (150-250°C temperatūroje gaunami angliavandeniliai C8H18-C14H30). Ligroinas naudojamas kaip vidaus degimo variklių degalai (traktoriams), asfalto, lakų tirpiklis, hidraulinių prietaisų darbo skystis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-22
DalykasCheminių junginių referatas
KategorijaChemija >  Cheminiai junginiai
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis13.28 KB
AutoriusViktoras
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaKauno Petrašiūnų vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nafta (5) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Kauno Petrašiūnų vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą