Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Cheminiai junginiai>Rūgštys ir bazės organinėje chemijoje

Rūgštys ir bazės organinėje chemijoje

  
 
 
1234567
Aprašymas

Brǿnsted-Lowry rūgščių-bazių teorija. Lewis rūgščių-bazių teorija. Rūgščių ir bazių stiprumas. Kaip numatyti rūgšties-bazės reakcijos rezultatą. Kaip rūgšties stiprumas priklauso nuo junginio struktūros. Organinės bazės. Rūgštys ir bazės nevandeniniuose tirpaluose.

Ištrauka

1. Brǿnsted-Lowry rūgščių-bazių teorija.

Pagal šią teoriją, rūgštys, tai medžiagos galinčios duoti protoną (protonų donorės), o bazės - galinčios priimti protoną (protonų akceptorės).

Atidavusios protoną rūgšties liekana vadinama konjuguota baze. Šiuo atveju Cl- yra HCl konjuguota bazė. Molekulė ar jonas, kuris susidaro prijungdamas protoną, vadinamasi bazės konjuguota rūgštimi. Oksonio jonas yra vandens konjuguota rūgštis. Oksonio jonas tai stipriausia rūgštis, o hidroksido jonas - stipriausia bazė, kokie tik gali egzistuoti vandeniniuose tirpaluose. NaOH vandeninis tirpalas turi solvatuotus Na+ ir -OH jonus. Sujungus jį su vandeniniu HCl tirpalu (druskos rūgštimi), įvyksta reakcija tarp oksonio ir hidroksido jonų, o Na+ ir -Cl jonai lieka tik "stebėtojais", nes jie šioje reakcijoje nedalyvauja:

Tai tinka visoms stiprių bazių ir stiprių rūgščių reakcijoms, vykstančioms vandeniniuose tirpaluose:

2. Lewis rūgščių-bazių teorija.

Brǿnsted-Lowry rūgščių-bazių teoriją 1923 m. praplėtė G.N.Lewis. Pagal jį, rūgštys, tai elektronų porų akceptoriai, o bazės - elektronų porų donorai. Pvz., aliuminio chloridas ir boro trifluoridas reaguoja su amoniaku kaip protonas:

Al ir B atomai, turėdami tik elektronų sekstetą, elgiasi kaip rūgštys ir yra linkę prisijungti azoto elektronų porą. Reakcijos metu susidaro kovalentinis ryšys su azotu.
Bazių samprata abejose teorijose sutampa, nes bazė, norėdama prisijungti protoną, turi turėti laisvą elektronų porą. Lewis teorija apima ir Brǿnsted-Lowry teoriją.

Lenktos rodyklės žymi tiktai elektronų migraciją reakcijos metu. Jos nerodo atomų judėjimo. Paprastai tokia rodyklė prasideda nuo kovalentinio ryšio arba nepadalintos elektronų poros (vietos su didesniu elektronų tankiu) ir nukreipta į elektronų deficitinę vietą: ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-14
DalykasCheminių junginių referatas
KategorijaChemija >  Cheminiai junginiai
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis56.25 KB
AutoriusNerijus
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rugstys ir bazes organineje chemijoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą