Išplėstinė paieška
 
 
 

Tiofenas

  
 
 
1234567
Aprašymas

Tiofenas. Fizikinės savybės. Sintezės būdai. Cheminės savybės. Sulfoninimas. Halogeninimas. Redukavimas. Acilinimas. Nitrinimas. Alkilinimas. Kondensacijos reakcijos.

Ištrauka

Tiofenas penkianaris heterociklinis su vienu heteroatomu junginys, kurio molekulės žiede yra sieros atomas. Šis heterociklas turi ciklinę konjuguotą šešių - elektronų sistemą, tenkinančią aromatiškumo kriterijų. Tiofeno sekstetą sudaro keturi dvigubaisiais ryšiais sujungtų atomų elektronai ir du sieros nepadalyti p - elektronai.

Fizikinės savybės
Tiofenas bespalvis, silpnai kvepiantis ir vandenyje netirpstantis skystis. Tiofeno virimo temperatūra 84C, lydymosi temperatūra -38C. Tankis 1,064g/cm3.
1883 m. V. Meyer aptiko tiofeną akmens anglies degute ir techniniame benzene. Tiofeno ir benzeno savybės yra panašios, todėl juos sunku vieną nuo kito atskirti. Tiofeną atskirti nuo benzeno galima atskirti veikiant koncentruota sieros rūgštimi. Tiofenas sulfoninasi daug greičiau už benzeną ir susidariusi 2-tiofensulfonrūgštis ištirpsta sulfoninimo mišinyje. Taip pat tiofeną nuo benzeno galima atskirti apdorojus tiofeno ir benzeno mišinį gyvsidabrio druskomis. Tiofenas sudaro gyvsidabrio ir tiofeno junginį – merkurtiofeną, kurį jau nesunku atskirti nuo benzeno.

Sintezės būdai
Pramonėje tiofenas yra gaunamas butanui, butenui ar butadienui reaguojant su siera esant 600C temperatūrai reakcijos metu reagentai labai trumpą laiką apie 1s kontaktuoja ir su labai greitu atšaldymu. Be to reakcijoje dalyvauja tik dalis reagentų juos atskiria nuo ciklinių produktų ir iš naujo įveda į reakciją. Siera šioje reakcijoje dalyvauja kaip dehidrinantis oksidatorius, kurio veikimo dėka hidrinti tiofeno dariniai virsta tiofenu (1). Tiofenas gali būti gaunamas laboratorijoje iš 1,4-dikarbonilinių junginių, apdorojant juos P2S3 esant 180C temperatūrai(2).

Dar vienas tiofeno gavimo būdas atrastas Čičibarino, kai tiofenas gaunamas leidžiant acetileną pro įkaitinta 400-450C vandenilio sulfidą reakcijoje taip pat dalyvauja aliuminio oksidas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-09-12
DalykasCheminių junginių referatas
KategorijaChemija >  Cheminiai junginiai
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis50.45 KB
AutoriusVirga
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tiofenas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą