Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Chemija>Cheminiai junginiai>Kietas vanduo - problemos ir sprendimai

Kietas vanduo - problemos ir sprendimai

  
 
 
1234567
Aprašymas

Kas yra vanduo? Vandens rūšys: Atmosferiniai vandenys, Paviršiniai vandenys, Požeminiai vandenys. Vandens kietumo nustatymas. Kieto ir minkšto vandens tyrimas. Kieto ir minkšto vandens sąveika su muilu. Kaip valyti vandenį?

Ištrauka

Vanduo žmonijos istorijoje visada buvo itin svarbus. Jo reikia maistui gaminti, švarai namuose palaikyti. Nuo seno gyvenvietės statomos prie upių, ežerų, jūrų. Nesant kitų transporto rūšių, vandens keliais prekės pervežamos pigiausiai. Pradėjus vystytis pramonei, intensyviai žemdirbystei ir gyvulininkystei, gamyklos ir fermos statomos prie vandens telkinių, milžiniški žemės plotai laistomi upių, ežerų, tvenkinių vandeniu.
Daugiausia vandens sunaudoja pramonė. Visų pirma, vanduo yra žaliava. Jis labai svarbus vandenilio gamyboje amoniako sintezei, be jo nevyktų hidratacijos ir hidrolizės reakcijos. Vanduo reikalingas druskos, sieros, azoto rūgščių, natrio, kalio šarmų ir kitų cheminių medžiagų gamyboje.
Antra, vanduo yra puikus daugelio kietųjų, skystųjų ir dujinių medžiagų tirpiklis. Ši jo savybė taikoma mineralinių trąšų gamyboje, druskų elektrolizėje, maisto pramonėje.
Trečia, vanduo žinomas kaip daugelio šiluminio talpumo medžiaga. Dėl šios savybės jisai naudojamas įvairiose pramonės šakose kaip šilumos nešiklis. Vykstant egzoterminiams procesams šaltas vanduo naudojamas aušinimui, o vykstant endoterminiams karštas vanduo arba vandens garai – šildymui.
Gamtiniai vandenys skirstomi į tris grupes: atmosferinius, paviršinius ir požeminius.

1. Atmosferiniai vandenys susidaro iškrentant lietaus ir sniego krituliams.
Tai lietaus, ištirpusio sniego bei ledo, gatvių ir želdinių laistymo vandenys. Jie būna užteršti atmosferoje esančiais junginiais, į orą patekusiais su pramonės įmonių, šiluminių elektrinių teršalais, įvairiomis mineralinėmis priemaišomis, nuodingomis medžiagomis, naudojamomis kovai prieš miškų, laukų augmenijos kenkėjus. Pagrindiniai atmosferinio vandens teršėjai, matyt, yra chemijos, metalurgijos kombinatai, šiluminės elektrinės, žemės ūkio įmonės. Šie vandenys gali užteršti paviršinius ir požeminius.

2. Paviršiniai vandenys – upių, ežerų, jūrų vanduo. Juose, be atmosferiniams vandenims būdingų priemaišų, randama įvairių druskų. Ypač jų gausu jūros vandenyje. Vanduo, kuriame druskų kiekis mažesnis negu 1g/l, laikomas gėlu.
Paviršinių vandenų užterštumas priklauso nuo vandens baseinus maitinančių šaltinių vandens kokybės. Pavyzdžiui, ariamų žemės plotų supamo ežero vandenyje kaupiasi iš dirvožemio išplautos mineralinės trąšos. Daugiausia juos užteršia nutekamieji vandenys. Tai priemaišomis užteršti buityje, pramonėje, žemės ūkyje panaudoti vandenys. Priemaišos būna mineralinės (smėlis, molis, mineralinių druskų, rūgščių ir šarmų vandeniniai tirpalai) ir organinės (augalų, medienos atliekos, popierius, riebalai, nafta ir jos produktai, organinės sintezės produktai, žmonių ir gyvūnų išskyros, ligų bakterijos, grybeliai, dumbliai ir kitos). Vienos priemaišos gali ištirpti vandenyje, kitos sudaryti putas arba sukibusios į gabalus nusėsti ant vandens telkinių dugno. Kai kurios, patekusios į vandens telkinius, nuodija jų gyvūniją, žmones, sukelia epidemijas, sutrikdo gyvojoje gamtoje nusistovėjusią pusiausvyrą. Nutekamieji vandenys skirstomi jau buvo aprašyti anksčiau.
Buitiniai nutekamieji vandenys į telkinius per kanalizacijos tinklus patenka iš vonių, tualetų, skalbyklų, virtuvių. Jie atneša indų ar drabužių nuoplaovas, maisto atliekas, išmatas. Nevalomi ir nedezinfekuojami jie gali sukelti įvairias žarnyno ligas. Kadangi ne visi Lietuvos miestai ir gyvenvietės turi reikiamus valymo įrenginius, kai kurių vandens telkinių bakteriologinis užterštumas kartais viršija leistinas normas. Tokiais atvejais naudotis jų vandeniu higienos specialistai nepataria. Tą mes ne kartą girdėjome ilsėdamiesi Baltijos pajūryje.
Gamybiniai nutekamieji vandenys teka iš gamyklų, kur jie buvo naudojami žaliavoms, gaminiams bei gamybiniams įrenginiams plauti, technologiniams aparatams, kompresoriams ir kitiems įrenginiams aušinti. Gamybiniuose vandenyse gali būti itin pavojingų sunkiųjų metalų druskų, nuodingų organinių cheminių junginių, patenkančių iš galvaninių cechų, chemijos kombinatų ir kitų pramonės įmonių.
Užterštame paviršinio vandens telkinyje ištirpęs deguonis suvartojamas organinėms priemaišoms mineralizuoti, o jo sumažėjus, dūsta žuvys ir kita vandens gyvūnija. Padidėjus vandenyje azoto ir fosforo kiekiui, suveši augmenija, dugne kaupiasi dumblas, telkinys pradeda užakti.
Mažiausią žalą vandens telkiniams padaro gamyklos, įrengusios apytakinę vandens sistemą. Čia vanduo, judėdamas uždaru vandentiekio tinklu, išvalomas valymo įrenginiuose ir vėl naudojamas.

3. Požeminiai vandenys – artezinių gręžinių, šulinių, šaltinių vanduo. Jie susidaro paviršiniams vandenims filtruojantis per dirvožemį žemiau esančias uolienas. Filtruodamasis vanduo išsivalo nuo įvairių stambiamolekulinių organinių priemaišų, bet prisisotina uolienose esančių druskų. Požeminiai vandenys, skaidrūs ir švarūs, daugiausiai vartojami buitinėms reikšmėms. Daugelis didžiausių pasaulio miestų (pavyzdžiui, Maskva, Samara ir kt.) neturi reikiamų požeminių vandens išteklių, todėl kaip geriamąjį naudoja išvalytų upių ir ežerų vandenis.
Vandens kokybę lemia jo savybės: skaidrumas, spalva, kvapas, temperatūra, ištirpusių druskų kiekis, pH. Geriamajam vandeniui labai aktualūs švarumo, sanitariniai reikalavimai. Pramoninio vandens pagrindinis kokybės rodiklis – kietumas. Jis priklauso nuo ištirpusių kalcio ir magnio druskų kiekio ir išreiškiamas Ca +2 ir Mg+2 mg ekv/l. Kyla klausimas, kodėl apie vandens kietumą sprendžiama pagal kalcio ir magnio jonų koncentracijos? Taip yra todėl, kad Ca+2 ir Mg+2 vandenyje būna tirpių hidrokarbonatų Ca(HCO3)2 ir Mg(HCO3)2 sudėtyje. Aukštesnėje temperatūroje jie skyla, susidarant netirpiems karbonatams: ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-16
DalykasCheminių junginių referatas
KategorijaChemija >  Cheminiai junginiai
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis514.7 KB
Autoriuswai
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2003 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaŠirvintų r. Gelvonų vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kietas vanduo problemos ir sprendimai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Širvintų r. Gelvonų vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą